a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط خانه وکلای ایرا (شرکت ویرا فرتاک گروس).
همه حقوق محفوظ است.

8:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه تا پنج شنبه

09170051923

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
منو
 

سوگند و شهادت دروغ

خانه وکلای ایران > دسته‌بندی نشده  > سوگند و شهادت دروغ

سوگند و شهادت دروغ

 • قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵:

  ماده ۶۴۹–  هر کس در دعوای حقوقی یا جزایی که قسم متوجه او شده باشد سوگند دروغ یاد نماید به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

  ماده ۶۵۰- هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

  تبصره- مجازات مذکور در این ماده علاوه بر مجازاتی است که در باب حدود و قصاص و دیات برای شهادت دروغ ذکر گردیده است.

   قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب۱۳۷۸:

  ماده ۲۰۱- در مواردی که دادگاه از شهود و مطلعین درخواست ادای شهادت و یا اطلاع نماید و بعد معلوم شود که خلاف واقع شهادت داده اند اعم از این که به نفع یا ضرر یکی از طرفین دعوا باشد علاوه بر مجازات شهادت دروغ چنانچه شهادت خلاف واقع آنان موجب وارد آمدن خسارتی شده باشد به تادیه آن نیز محکوم خواهند شد.

 • عنوان مقاله: مقررات شهادت و گواهی در دادگاه

  آن چه در این مقاله خواهید خواند: شهادت یکی از دلایل اثبات خواسته یا دعوی برای افرادی که دچار مشکلات حقوقی و کیفری در دادگاه می شوند، محسوب می شود. و عبارت است از اطلاعات یک فرد خارج از دعوی که موضوع مورد ادعا را دیده یا شنیده باشد یا اگر مورد، از موارد دیدنی و شنیدنی نباشد، از آن آگاه شده است. احضار شاهد در دعاوی کیفری برحسب درخواست شاکی یا متهم و به تشخیص قاضی انجام می شود. شهادت به موجب ماده ۱۲۵۸ قانون مدنی یکی از ادله اثبات دعوی است. قاضی یا دادرس می تواند شهادت را بپذیرد یا رد کند، براین اساس که ممکن است شاهد واجد شرایط قانونی نباشد. مطابق ماده ۱۳۱۳ قانون مدنی، بلوغ، عقل، عدالت، ایمان، و طهارت از شرایط شاهد است. شهادت اگر در شرایط اکراهی انجام شده باشد، معتبر نیست. قصد انشا، اختیار و اهلیت در شهادت لازم است. شهادت کذب مسئولیت کیفری و مدنی دارد. و علاوه بر این که باید جبران خسارت وارده به دلیل این نوع شهادت خود را بپردازد، از لحاظ کیفری نیز طبق مواد ۲۵۵ و ۲۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ دارای مسئولیت خواهد بود. گواهی بر گواهی (گواهی بر شهادت) فرد قابل اعتماد که به دلیلی (مسافرت، بیماری …) نتوانسته در دادگاه حاضر شود طبق ماده ۲۳۱ قانون آیین دادرسی مدنی قابل استماع است. شهادت بر اساس ماده ۱۳۱۵ قانون مدنی باید به طور قطعی و یقینی باشد. سن شاهد باید ۱۵ سال تمام شمسی باشد. شهادت افراد مجنون معتبر نیست. اما شهادت مجنون ادواری در زمان سلامتی معتبر است. مواد ۱۳۱۴، ۱۳۱۶ و ۱۳۱۷ قانون مدنی به دیگر شرایط شاهد و شهادت پرداخته است. نکته ای که در موضوع شهادت باید مورد توجه قرار داد، این است که معتبر بودن شهادت مستلزم حضور شاهد در دادگاه است و شهادت نامه کتبی نمی تواند جایگزین آن شود. متن مقاله …

 • بدون ديگاه

  ارسال نظر