a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط خانه وکلای ایرا (شرکت ویرا فرتاک گروس).
همه حقوق محفوظ است.

8:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه تا پنج شنبه

09170051923

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
منو
 

تهدید و اکراه

تهدید و اکراه

 • قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵:

  اخذ سند یا نوشته به عنف

  ماده۶۶۸- هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضا و یا مهر نماید و یا سند و نوشته‌ای که متعلق به او یا سپرده به او می ‌باشد را از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

    تهدید به قتل و مانند آن

   ماده ۶۶۹- هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم‌ خواهد شد.

  تهدید به بمب گذاری وسایل نقلیه

  قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات ۱۳۷۵:

  ماده ۵۱۱- هر کس به قصد برهم زدن امنیت کشور و تشویش اذهان عمومی تهدید به بمب‌گذاری هواپیما، کشتی و وسایل نقلیهٔ عمومی نماید یا ادعا نماید که وسایل مزبور بمب‌گذاری شده است علاوه بر جبران خسارات وارده به دولت و اشخاص، به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می‌گردد.

 • نمونه رای تهدید

  در مورد اتهام آقای ح. دایر بر ارتکاب بزه تهدید موضوع شکایت آقای م. با توجه به محتویات و اوراق پرونده و مفاد دلایل مندرج در کیفرخواست صادره از … و نیز مفاد اظهارات طرفین و نیز گواه به شرح صورت‌مجلس مورخ ۲۷/۹/۹۱، اتهام تهدید را ثابت می‌داند و به استناد به ماده ۶۶۹ از قانون مجازات اسلامی با اعمال بند دوم ماده ۳ قانون نحوه وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین به پرداخت مبلغ دو میلیون ریال جزای نقدی بدل از دو ماه حبس متن کامل رای …

 • عنوان مقاله: نگاهی به جرم تهدید در قانون مجازات اسلامی

  آن چه در این مقاله خواهید خواند: تهدید به معنای ترساندن است و عبارت است از واداشتن دیگری به ارتکاب جرم یا گرفتن مال. تهدید باید ناظر به موضوعی معین باشد ولی واقعی یا غیر واقعی بودن تهدید بی اثر است. هدف مرتکب از تهدید لزوما باید تحصیل منفعت نامشروع باشد. نوع وسیله تهدید اعم از کتبی، شفاهی، علنی یا غیرعلنی بودن آن در وقوع جرم مطرح نیست. بنابراین نوع تهدید مطرح نیست بلکه باید ببینیم اضطراب ناشی از تهدید در مباشر جرم، او را مصمم به ارتکاب جرم کند. تهدید موثر، امری نسبی است و تحقق آن بستگی به اوضاع و شرایط تهدیدکننده و تهدیدشونده دارد. به این ترتیب احراز تهدید به تشخیص قاضی است. تهدید نسبت به آینده است و نسبت به گذشته نیست. عنصر قانونی این جرم ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی است. تهدید به قتل یا ضررهای نفسی (تهدید به کور کردن چشم …) یا شرفی (از بین بردن آبرو …) یا مالی (تهدید به سرقت اتومبیل…) یا افشای سر (آن سر با اهمیت باشد و افراد حاضر باشند برای مخفی ماندن آن بهای زیادی بدهند) نسبت به خود یا بستگان از موضوعات تهدید است. ماده ۶۶۹ حصری است و محدود به به مواردی است که در ماده قید شده است و در زمانی که مرتکب تهدید از سلاح استفاده می‌کند، از شمول ماده ۶۶۹ خارج و با جمع سایر شرایط، عملش با ماده ۶۱۷ منطبق است. در ماده ۶۱۷ قانون مجازات هم هرگونه تهدیدی که به وسیله اسلحه انجام می پذیرد را مستوجب مجازات دانسته و محدود به نوع خاصی از تهدید نیست. در این ماده وسیله اعم است از چاقو و هر نوع اسلحه سرد و گرم که فرد آن را وسیله جرم قرار می دهد. تهدید باید واضح باشد و مثلا در این جمله که (حسابت را می رسم) ابهام وجود دارد و نمی توان تفسیر موسع کرد و حکم به محکومیت مرتکب داد. مجازات مرتکب طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه است. این جرم از جرایم حق الناس است که جز با شکایت شاکی خصوصی آغاز نمی شود. و در صورت رضایت شاکی دادگاه می تواند تخفیف مجازات داده و از تعقیب مجرم صرف نظر کند. متن مقاله …

 • بدون ديگاه

  ارسال نظر