a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط خانه وکلای ایرا (شرکت ویرا فرتاک گروس).
همه حقوق محفوظ است.

8:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه تا پنج شنبه

09170051923

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
منو
 

ابطال مصوبه ۱۱/۳/۱۳۶۸ شورای‎عالی شهرسازی در تعیین فضای سبز کنار جاده کمربندی قائم‎شهر.

خانه وکلای ایران > دسته‌بندی نشده  > ابطال مصوبه ۱۱/۳/۱۳۶۸ شورای‎عالی شهرسازی در تعیین فضای سبز کنار جاده کمربندی قائم‎شهر.

ابطال مصوبه ۱۱/۳/۱۳۶۸ شورای‎عالی شهرسازی در تعیین فضای سبز کنار جاده کمربندی قائم‎شهر.

این دادنامه به منظور رسیدگی به طرح دعوی آقایان ۱- علیرضا مشهدیان ۲- رضا کمالیان. با خواسته ابطال مصوبه ۱۱/۳/۱۳۶۸ شورای‎عالی شهرسازی در تعیین فضای سبز کنار جاده کمربندی قائم‎شهر. از سوی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با مشخصات پرونده، گردش کار و رأی زیر صادر شده است:

کلاسه پرونده : ۲۳۱/۷۶

شاکی : آقایان ۱- علیرضا مشهدیان ۲- رضا کمالیان.

تاریخ رأی: یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۰

شماره دادنامه :

مقدمه:
شکات طی دادخواست تقدیمی اعلام داشته‎اند، اینجانبان از صاحبان زمین‌های کنار گذر بابل به سواد کوه قائم‎شهر مبنی بر این‌که در سال ۱۳۶۰ اداره کل راه و ترابری مازندران زمین‌های ما را بدون هیچ‌گونه وجهی گرفته و اقدام به احداث جاده کمربندی نموده و به تدریج بعد از حریم ۴۵ متری اقدام به احداث بنا و تأسیسات نمودیم حالیه شورای‎عالی شهرسازی و معمار ایران اعلام داشته، ضلع مشرف به محدوده شهری به میزان ۲۰ متر و ضلع مشرف به خارج از محدوده شهری به میزان ۵۰ متر به‌عنوان فضای سبز تخصیص داده شده تقاضا داریم با توجه به این‌که اجرای تصمیم شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران موجب سلب مالکیت صاحبان املاک مجاور کمربندی مورد اشاره خواهد شد که این تصمیم ارتباط با حقوق افراد مالک دارد و حقوق افراد طبق اصل ۲۲ قانون اساسی از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کند و با در نظرگرفتن این‌که شورای‎عالی شهرسازی حق قانونگذاری ندارد و مضافاً این‌که تصمیم مذکور با اصول ۴ و ۲۲ و ۴۷ و ۵۸ قانون اساسی مغایر و با مواد ۳ و ۳۷ و ۳۸ قانون مدنی نیز در تعارض است، مصوبه شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران لغو گردد.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی مازنداران در پاسخ به شکایت مذکور اعلام داشته‎اند مقطع عرضی کمربندی غربی قائم‎شهر (بابل – شیرگاه) مطابق طرح جامع مصوبه مورخ ۱۱/۳/۱۳۶۸ شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران ۴۵ متر در ضلع شرقی و غربی آن فضای سبز به ترتیب به عرض ۲۵ متر و ۵۰ متر می‌باشد که این کاربری در طرح تفصیلی کمیسیون موضوع ماده ۵ شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران متشکله در استان مازندران مورخ ۱۹/۶/۱۳۷۵ نیز تثبیت گردیده است و این تصمیمات دقیقاً منطبق با قانون تأسیس شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب ۲۲/۱۲/۱۳۵۱ با اصلاحات، خصوصاً بند ۳ ماده ۲ و ماده ۵ آن می‌باشد.
لازم به ذکر است بند ۲ و ۳ مصوبه مورخ ۱/۳/۱۳۶۸ شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران با اصلاحات مورخ ۳/۲/۱۳۶۹ در ارتباط با ضوابط و حفظ حریم و اراضی مجاور راه‌ها در محدوده استحفاظی و حریم شهرها، ساخت و ساز در حریم جاده‌های کمربندی را نیز ممنوع کرده است. با توجه به مراتب فوق رد شکایت شکات مورد استدعا است.
دبیر محترم شورای نگهبان در خصوص ادعای خلاف شرع بودن مصوبه مورد شکایت طی نامه شماره ۵۲۷/۲۱/۷۹ مورخ ۲۲/۳/۱۳۷۹ اعلام داشته‎اند، در صورتی که از نظر قانونی، شورای‎عالی شهرسازی حق تغییر حریم و فضای سبز جاده مزبور را داشته باشد، تصرف شهرداری و یا دولت در بناء و تأسیساتی که قبل از این تغییر مصوبه در این فضای سبز افزوده شده تأسیس شده است بدون پرداخت قیمت عادله روز این ساختمان‌ها و بناها به صاحبان آنها خلاف موازین شرع می‌باشد.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق به ریاست حجت‎الاسلام‎والمسلمین دری‎نجف‎آبادی و با حضور رؤسای شعب بدوی و رؤسا و مستشاران شعب تجدیدنظر تشکیل و پس از بحث و بررسی و انجام مشاوره با اکثریت آراء به شرح آتی مبادرت به ‌صدور رأی می‎نماید.
رای هیات عمومی:
نظر به وظایف و مسئولیت‌های شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران به شرح مقرر در ماده ۲ قانون تأسیس شورای‎عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب ۲۲/۱۲/۱۳۵۱ و بند ۲ ماده یک قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی و اصلاحات قوانین مذکور در زمینه تنظیم و تصویب نقشه جامع شهرها و اختیار تعیین نحوه استفاده از اراضی و ضوابط و مقررات مربوط به آن در قالب طرح‌های جامع شهری و تعیین حریم جاده‌های کمربندی واقع در محدوده شهرها و حوزه استحفاظی آنها و تأمین فضای سبز طرفین بزرگراه‌ها، مصوبه مورد اعتراض در خصوص تعیین حریم جاده کمربندی قائم‎شهر (بابل- شیرگاه) که دلالتی بر نفی حقوق قانونی مالکین اراضی واقع در طرفین کمربندی مذکور ندارد لذا با حفظ حقوق قانونی مالکین طرفین کمربندی مصوبه مذکور مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات شورای‎عالی شهرسازی تشخیص نگردید.

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در دادراه اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدید نظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.

بدون ديگاه

ارسال نظر