a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط خانه وکلای ایرا (شرکت ویرا فرتاک گروس).
همه حقوق محفوظ است.

8:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه تا پنج شنبه

09170051923

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
منو
 

ابطال رأی صادره یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸٫

خانه وکلای ایران > دسته‌بندی نشده  > ابطال رأی صادره یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸٫

ابطال رأی صادره یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸٫

این دادنامه به منظور رسیدگی به طرح دعوی آقای نجم‎الدین جهانی. با خواسته ابطال رأی صادره یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸٫ از سوی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با مشخصات پرونده، گردش کار و رأی زیر صادر شده است:

کلاسه پرونده : ۱۰۶/۷۹

شاکی : آقای نجم‎الدین جهانی.

تاریخ رأی: یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۷۹

شماره دادنامه :

مقدمه:
شاکی طی دادخواست تقدیمی اعلام داشته‏ است، اینجانب فارغ‎التحصیل رشته حقوق دانشگاه تبریز به استحضار می‎رساند که قبل از پذیرفته شدن در دانشگاه یک مدرک کاردانی (تربیت معلم) داشته‎ام و با توجه به آیین‌نامه آموزش دانشگاهی خاصه رأی صادره یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸ از طریق معادل‎گیری نیازی به گذرانیدن مجدد دروس عمومی در دانشگاه نبوده است و از طرف دیگر نمرات دروس معادل گیری شده در معدل کل ملحوظ نشده است و همین امر باعث تنزل معدل کل بنده به نمره ۳۱/۱۳ شده که از نظر ادامه تحصیل و هم از نظر استخدامی باعث مشکلات و سردرگمی بنده شده است.
رأی یکصدوهشتادودمین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸ با اصول ۲۸، ۴۰، (۴۳ بندهای ۵-۴-۲) و اصل ۱۳۸ قانون اساسی و اصل مسلم شرعی لاضرر و لاضرار فی‎الاسلام منافات دارد. با عنایت به مراتب ابطال رأی مذکور مورد تقاضا است.
مدیرکل حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به شکایت مذکور طی نامه شماره ۶۲۳۶/۷۵ مورخ ۱۶/۷/۱۳۷۹ مبادرت به ارسال تصویر لایحه دفاعیه شماره ۱۵۵۰/۱۸۳ مورخ ۴/۷/۱۳۷۹ دبیر شورای عالی برنامه‎ریزی نموده‎اند. در نامه مزبور آمده است، پذیرش واحدهای درسی در دانشگاه‌های پذیرنده از دانشجویانی که قبلاً درس یا دروسی را در مؤسسات دیگر خوانده‎اند منوط به سه شرط زیر است:
دانشجو در مؤسسه قبلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور پذیرفته شده باشد (آزمون سراسری)
برنامه‎ای که در آن مؤسسه اجراء شده است مصوب شورای عالی برنامه‎ریزی باشد.
مؤسسه قبلی با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی تأسیس و دانشجو گرفته باشد.
دانشجویان مراکز تربیت معلم در سال‌های قبل از ۱۳۷۰ یکی یا هر سه شرط فوق را نداشتند و اگر داشتند اصولاً مشمول بخشنامه ۱۸۲ مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸ نمی‎شدند و با آنها طبق ماده ۶۳ فصل ۱۱ آیین‌نامه مصوب (پذیرش واحدها) عمل می‎شد پس این عزیزان شرایط بالا را نداشتند. ثانیاً با تشکیل گروه هماهنگی برنامه‎ریزی تربیت معلم و عضویت وزیر آموزش و پرورش در شورای عالی برنامه‎ریزی وزارت آموزش و پرورش مکلف شد که شرایط مراکز تربیت معلم را با شرایط سه‎گانه بالا تطبیق دهد.
همزمان با بررسی‌های به دست آمده معلوم شد که دروس عمومی و دروس تربیتی که در مراکز تربیت معلم تدریس می‎شود در حد مطلوبی با ریز مواد دروس عمومی و تربیتی دانشگاه‌ها انطباق دارد لذا به پیشنهاد وزیر وقت آموزش و پرورش نظر کارشناس در وزارت مقرر شد، خارج از ضوابط آیین‌نامه مصوبه مبنی بر تطبیق دروس عمومی و تربیتی مراکز تربیت معلم یا دروس عمومی و تربیتی دانشگاه‌ها و پذیرش واحدها به صورت لایحه در دستور کار شورا قرار گیرد که عمل شد و مصوبه جلسه ۱۸۲ مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸ تصویب و به دانشگاه‌ها و همه مؤسسات آموزش عالی، آموزش و پرورش و مراکز تربیت معلم ابلاغ شد و تعداد زیادی از دانشجویان و فارغ‎التحصیلان مراکز تربیت معلم از آن بهره‎مند شدند.
ثانیاً در متن مصوبه آمده است که دانشجویان اگر این دروس را در آموزش و پرورش گذرانده‎اند از گذراندن این دروس (پذیرفته شده) در دانشگاه معافند اصلاً صحبتی در مورد نمره نیست و علی‎الاصول نمراتی که دانشجویان در مراکز تربیت معلم گذرانده‎اند با نمرات دانشگاهی از یک سنخ نیستند بنابراین نمی‎توان آنها را با یک معیار و اعتبار با نمرات دانشگاهی جمع کرد.
رابعاً به تدریج که وزارت آموزش و پرورش برنامه‎های خود را به تصویب می‎رسانید و مجوز دفتر گسترش را کسب می‎کرد، دانشجویان مراکز تربیت معلم همانند سایر دانشجویان دانشگاه‌ها مشمول ماده ۶۳ فصل ۱۱ آیین‌نامه می‎شدند تا برای ایجاد تسهیلات بیشتر برای این عزیزان پیشنهاد جدیدی در مورد پذیرش واحدهای مراکز تربیت معلم از طرف وزارت آموزش و پرورش به شورای عالی برنامه‎ریزی رسید و در جلسه ۲۸۸ مورخ ۱۳/۹/۱۳۷۳ تصویب شد که اکنون ملاک عمل است.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق به ریاست حجت‎الاسلام‎والمسلمین اله‎وردی مقدسی‎فرد معاون قضایی دیوان و با حضور رؤسای شعب بدوی و رؤسا و مستشاران شعب تجدیدنظر تشکیل و پس از بحث و بررسی و انجام مشاوره با اکثریت آراء به شرح آتی مبادرت به ‌صدور رأی می‎نماید.
رای هیات عمومی:
اولاً با عنایت به این‌که فقهای محترم شورای نگهبان به شرح نظریه شماره ۱۶۱۱/۲۱/۷۹ مورخ ۲۸/۱۰/۱۳۷۹ به عدم مغایرت مصوبه یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با احکام اسلامی اظهارنظر نموده‎اند بنابراین موردی برای ابطال مصوبه مزبور در اجرای فراز اول ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری وجود ندارد. ثانیاً، مضمون و مفاد یکصدوهشتادودومین جلسه شورای عالی برنامه‎ریزی مورخ ۲۴/۱۰/۱۳۶۸ خارج از حدود اختیارات قانونی مرجع تصویب شناخته نشد.

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در دادراه اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدید نظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.

بدون ديگاه

ارسال نظر