a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط خانه وکلای ایرا (شرکت ویرا فرتاک گروس).
همه حقوق محفوظ است.

8:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه تا پنج شنبه

09170051923

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
منو
 

ابطال رأی شماره ۱۲۲۰۴-۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۳ هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی.

خانه وکلای ایران > دسته‌بندی نشده  > ابطال رأی شماره ۱۲۲۰۴-۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۳ هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی.

ابطال رأی شماره ۱۲۲۰۴-۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۳ هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی.

این دادنامه به منظور رسیدگی به طرح دعوی شرکت ساختمانی استراتوس. با خواسته ابطال رأی شماره ۱۲۲۰۴-۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۳ هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی. از سوی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با مشخصات پرونده، گردش کار و رأی زیر صادر شده است:

کلاسه پرونده : ۲۷۵/۷۹

شاکی : شرکت ساختمانی استراتوس.

تاریخ رأی: یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۸۰

شماره دادنامه :

مقدمه:
شاکی طی دادخواست تقدیمی اعلام داشته است، به موجب ماده ۱۹۰ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۶۶ و اصلاحیه بعدی آن بایستی معادل ۴% مالیات مؤدیانی که تا سررسید مقرر در قانون مالیات خود را پرداخته‎اند از بدهی مالیاتی آنها کسر گردد.
در این ماده موضوع به هیچ قید و شرطی مقید نگردیده و حتی مطرح نشده که مالیات توسط چه اشخاصی پرداخت شده باشد. از طرفی به موجب ماده ۱۰۴ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه اشخاص حقوقی دولتی و غیر دولتی مکلفند در هر مورد وجوهی که پرداخت می‎کنند ۵% آن را به‌عنوان علی‎الحساب مالیات مؤدی کسر و ظرف سی روز به حساب تعیین شده از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی واریز و رسید آن را به مؤدی تسلیم نمایند.
با توجه به شرح فوق متأسفانه هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی به موجب رأی شماره ۱۲۲۰۴/۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۷۳ اعلام نموده است که چون در خصوص مالیات‌های تکلیفی، پرداخت کنندگان حسب تکلیف قانونی ملزم به کسر و پرداخت مالیات به نرخ مقرر قانونی بوده و به هیچ وجه نیت مؤدی (صاحب درآمد) مؤثر در پرداخت مالیات یا عدم پرداخت به موقع نمی‌باشد علیهذا کسر و پرداخت مالیات‌های مذکور سبب شمول جایزه خوش حسابی معادل ۴% نخواهد بود.
به نظر می‎رسد منظور قانونگذار از اعمال ۴% جایزه خوش حسابی نسبت به کل مالیات‌های پرداختی مؤدی تا سررسید پرداخت مالیات (پرداخت به موقع) بوده و نظر شورای‎عالی مالیاتی مبنی بر شرط «نیت مؤدی» در پرداخت بدهی مالیاتی به هیچ وجه منطبق با مفاد ماده مزبور نمی‌باشد، و لذا صرفاً قصد تشویق به پرداخت مالیات تا سررسید مقرر مد نظر بوده است. با عنایت بمراتب ابطال رأی شماره ۱۲۲۰۴/۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۷۳ هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی مورد تقاضا است.
نماینده قضایی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به شکایت مذکور طی نامه شماره ۷۰۶۶-۹۱ مورخ ۲۹/۵/۱۳۷۹ مبادرت به ارسال تصویر نامه شماره ۴۴۳۵-۴/۳۰ مورخ ۱۸/۵/۱۳۷۹ شورای‎عالی مالیاتی نموده‎اند، در این نامه آمده است:
۱٫از جایزه مورد نظر در ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم به‌عنوان «جایزه خوش حسابی» نام برده شده است و لازم به توضیح نیست که هر مؤدی باید با پرداخت به موقع مالیات خوش حساب بودن خود را ثابت نماید، حال آن‌که در خصوص مالیات‌های تکلیفی مانند مالیات‌های علی‎الحساب موضوع ماده ۱۰۴ کارفرما یا پرداخت کننده ملزم است مالیات را به هر ترتیب خواه‎گیرنده وجه «خوش حساب» باشد یا «بد حساب» از میزان پرداختی کسر و به حساب مالیاتی واریر نماید. لذا در این موارد کلاً موضوع خوش حسابی و بدحسابی منتفی است.
۲٫به‌طوری که ملاحظه می‎فرمایید در همان ماده ۱۹۰ تعلق جایزه برای پرداخت تا سررسید مقرر پیش‎بینی شده است، از طرفی در صورت عدم پرداخت تا سررسید معادل ۵/۲% مالیات در هر ماه به‌عنوان جریمه مقرر گردیده است. بنابراین اگر مؤدی سررسید مزبور و جایزه را مربوط به خود می‎داند، طبعاً جریمه را هم باید بپذیرد. زیرا در این خصوص نمی‎توان از حکم یک ماده مزایا را به خود و جریمه را به دیگری اختصاص داد.
۳٫هرگز نظر مقنن اعطاء جایزه نسبت به اشخاصی که مالیات آنها به صورت تکلیفی کسر می‎شود نبوده است.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق به ریاست حجت‎الاسلام‎والمسلمین دری‎نجف‎آبادی و با حضور رؤسای شعب بدوی و رؤسا و مستشاران شعب تجدیدنظر تشکیل و پس از بحث و بررسی و انجام مشاوره با اکثریت آراء به شرح آتی مبادرت به ‌صدور رأی می‎نماید.
رای هیات عمومی:
ماده ۱۹۰ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم در باب کسر بدهی مالیاتی معادل ۴% از مالیات‌های پرداختی مؤدی تا سررسید مقرر به‌عنوان جایزه خوش حسابی و تعیین جریمه به میزان ۵/۲% به لحاظ تأخیر در پرداخت بدهی مالیاتی مفید مشمول حکم ماده مذکور به مؤدیانی است که شخصاً به در آمد و دارایی خود مشمول پرداخت مالیات بر اساس مقررات و ضوابط مربوط می‌باشد و تعمیم آن به اشخاصی که به موجب ماده ۱۰۴ قانون مالیات‌های مستقیم مکلف به کسر معادل ۵% از هزینه‎ها و حقوق سایر اشخاص و واریز آن به‌طور علی‎الحساب بابت مالیات مؤدیان اصلی گردیده‎اند، مجوز قانونی ندارد. بنابراین مصوبه شماره ۱۲۲۰۴-۴/۳۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۳ هیأت عمومی شورای‎عالی مالیاتی مغایر قانون نمی‌باشد.

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در دادراه اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدید نظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.

بدون ديگاه

ارسال نظر