a

Facebook

Twitter

ترجمه و بازبینی توسط خانه وکلای ایرا (شرکت ویرا فرتاک گروس).
همه حقوق محفوظ است.

8:00 - 20:00

ساعات کار ما شنبه تا پنج شنبه

09170051923

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
منو
 

ابطال بخشنامه‌های شماره ۳۷۰۵-۴/۳۰ مورخ ۱۶/۴/۱۳۷۷ و ۵۷۳۲۴ مورخ ۱۶/۱۱/۱۳۷۸ معاون درآمدهای مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی.

خانه وکلای ایران > دسته‌بندی نشده  > ابطال بخشنامه‌های شماره ۳۷۰۵-۴/۳۰ مورخ ۱۶/۴/۱۳۷۷ و ۵۷۳۲۴ مورخ ۱۶/۱۱/۱۳۷۸ معاون درآمدهای مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی.

ابطال بخشنامه‌های شماره ۳۷۰۵-۴/۳۰ مورخ ۱۶/۴/۱۳۷۷ و ۵۷۳۲۴ مورخ ۱۶/۱۱/۱۳۷۸ معاون درآمدهای مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی.

این دادنامه به منظور رسیدگی به طرح دعوی شرکت دوو. با خواسته ابطال بخشنامه‌های شماره ۳۷۰۵-۴/۳۰ مورخ ۱۶/۴/۱۳۷۷ و ۵۷۳۲۴ مورخ ۱۶/۱۱/۱۳۷۸ معاون درآمدهای مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی. از سوی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با مشخصات پرونده، گردش کار و رأی زیر صادر شده است:

کلاسه پرونده : ۱۴۱/۷۹

شاکی : شرکت دوو.

تاریخ رأی: یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۰

شماره دادنامه :

مقدمه:
شاکی طی دادخواست تقدیمی اعلام داشته‌ است، معاونت درآمدهای وزارت امور اقتصادی و دارایی بدون در نظرگرفتن ماده ۳ قانون ثبت شرکت‌ها و این واقعیت بدیهی حقوقی که شعبه ثبت شده در ایران فاقد شخصیت حقوقی مستقل و مجزی از خود شرکت است و به همین دلیل پرداخت کمیسیون از طرف شرکت اصلی به شعبه آن در ایران برای کالایی که شرکت به ایران می‌فروشد فاقد هرگونه توجیه قانونی است ضمن بخشنامه‌ای مقرر فرموده‌اند که شرکت‌های خارجی فروشنده کالا به ایران به شعب خود در ایران کمیسیون می‌پردازند و لذا شعب این شرکت‌ها باید مالیات کمیسیون فرضی خود را به دولت ایران بپردازند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی در بخشنامه دوم بدون آن که هیچ‌گونه دلیلی برای حدس و گمان خود در زمینه پرداخت کمیسیون به شعب شرکت‌های خارجی در این بیاورد حتی میزان این کمیسیون را نیز تعیین کرده که البته این میزان کمیسیون بیش از هزار درصد بیشتر از کل سود شرکت سود شرکت اصلی از یک معامله است. طبق قوانین اکثر کشورها از جمله قانون تجارت ایران و قانون جمهوری کرده پرداخت کمیسیون از جانب دفتر مرکزی یک شرکت به شعبه خود توزیع منافع موهوم تلقی و قابل تعقیب کیفری است شرکت دوو کورپوریشن در ایران یک شخصیت مستقل از شرکت دوو کورپوریشن کره نیست و به همین نمی‎تواند از دفتر مرکزی خود حق‌الزحمه یا کیمسیون دریافت کند و وزارت امور اقتصادی و دارایی فاقد هرگونه مجوز برای وصول مالیات از ثمن معاملاتی است که به فروشندگان خارجی پرداخت می‌شود. ضمناً وزارت امور اقتصادی و دارایی با وصول مالیات بابت کمیسیون فرضی خود موجب اضرار آن سته از شرکت‌های خارجی را که در ایران شعبه دارند فراهم نموده‌ است. زیرا رقبای این شرکت‌ها که در ایران فاقد شعبه هستند می‌توانند کالای خود را به دلیلی نپرداختن مالیات ارزانتر به مشتریان ایرانی بفروشند.
بنا به مراتب فوق در صورت احراز مراتب معروضه و عدم انطباق بخشنامه‌های مذکور با قانون ثبت شرکت‌ها و قانون تجارت به لحاظ فقدان شخصیت حقوقی مستقل و مجزای شعب شرکت‌های خارجی در ایران نسبت به این گونه شعب ابطال و ملغی‎الاثر گردد.
نماینده قضایی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به شکایت مذکور طی نامه شماره ۱۳۱۴۳-۹۱ مورخ ۱۲/۱۱/۱۳۷۹ مبادرت به ارسال تصویر نامه شماره ۳۱۶۳۲/۲۱۱۸-۵-۳۰ مورخ ۲۷/۹/۱۳۷۹ معاون درآمدهای مالیاتی نموده‌ است در این نامه آمده‌ است، قطع نظر از این‌که دادخواست مورد بحث بر مبنای استنباط شخصی شاکی از بخشنامه‌های مورد بحث تنظیم شده و متضمن مصادیق عملی نیست لکن بخشنامه شماره ۱۷۳۲۶/۳۷۰۵-۴/۳۰ مورخ ۱۶/۴/۱۳۷۷ که مؤدی درخواست لغو آن را نموده‌ است نه تنها ناقض قوانین و مقررات مالیاتی جاری از جمله رذی شماره ۱۶۵۳-۴/۳۰ مورخ ۷/۲/۱۳۷۲ هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی نبوده بلکه متمم و مکمل آن می‌باشد و در ضمن شقوق مختلف آن از جمله بند ۶ بخشنامه مذکور به مأمورین تشخیص مالیات توصیه شده که با دقت بیشتر با بدست آوردن اسناد و مدارک و توجیهات لازم مبادرت به تشخیص مالیات نمایند که این موضوع تلویحاً مأموران تشخیص را به رعایت مقررات قانون مالیات‌های مستقیم در تشخیص درآمد مشمول مالیات ترغیب و مورد تأکید قرار داده است و لذا از این حیث ایراد و شکایت مؤدی وارد نمی‌باشد مضافاً این‌که در تکمیل بخشنامه یاد شده بخشنامه دیگری به شماره ۳۰۹۸۴/۶۱۷۷-۴/۳۰ مورخ ۳/۷/۱۳۷۹ صادر و ابلاغ گردیده‌ است که با توجه به مفاد آن در صورتی که مطالبه مالیات مطابق مقررات انجام نشده باشد نسبت به تعدیل آن یا رفع تعرض از مؤدی اقدام خواهد شد که هر دو بخشنامه عمدتاً آموزشی و یادآوری وظایف و تکالیف مأموران تشخیص در رعایت واقعیت امر و مطالبه مالیات براساس اسناد و مدارک مثبت و نیز چگونگی رفع اختلاف و احقاق حق مؤدیان در صورت مطالبه به مالیات برخلاف موازین قانونی می‌باشد.
ضمناً دستورالعمل شماره ۵۷۳۲۴ مورخ ۱۶/۱۱/۱۳۷۸ نیز به منظور اطلاع مأموران تشخیص و ایجاد هماهنگی در تعیین درآمد مشمول مالیات شعب و نمایندگی‌های موصوف با توجه به نرخ کمیسیون کالا و خدمات،‌ جمع آوری شده توسط اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی صادر گردیده و حکم آمرانه و لازم‌الرعایه در تمام موارد نبود‌ه‌ است.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق به ریاست حجت‎الاسلام‎والمسلمین دری‎نجف‎آبادی و با حضور رؤسای شعب بدوی و رؤسا و مستشاران شعب تجدیدنظر تشکیل و پس از بحث و بررسی و انجام مشاوره با اکثریت آراء به شرح آتی مبادرت به ‌صدور رأی می‏نماید.
رای هیات عمومی:
نظر به این‌که مفاد بخشنامه‌های مورد اعتراض از حیث موضوع ارتباطی با ماده ۳ قانون ثبت شرکت‌ها و مقررات قانون تجارت ندارد و مقررات قوانین فوق‌الذکر منصرف از شمول یا عدم شمول مالیات بر درآمد شرکت‌های تجاری و شعب یا نمایندگی آنها در نقاط مختلف است، بنابراین بخشنامه‌های مزبور مغایر قوانین مورد استناد نمی‌باشد.

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در دادراه اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدید نظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.

بدون ديگاه

ارسال نظر